Uppgifter om ministern

Söderhjelm, Johan Otto

1620

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 3.9.1898 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Justitieminister RKP 623
47. Karjalainen
21.9.1962 - 1.11.1963 Minister i finansministeriet RKP 407
13.4.1962 - 18.12.1963 Justitieminister RKP 615
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Justitieminister ammatti/virkamies 126
41. Sukselainen
2.9.1957 - 29.11.1957 Justitieminister ammatti/virkamies 89
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Justitieminister RKP 118
22. Cajander III
13.10.1939 - 1.12.1939 Justitieminister RKP 50
Tillsammans 1620

26.5.2019 16.29. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning