Uppgifter om ministern

Söderholm, Karl Gustaf

629

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 9.12.1859 Loviisa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
18. Svinhufvud II
4.7.1930 - 21.3.1931 Justitieminister RKP 261
6. Erich
15.3.1920 - 28.6.1920 Justitieminister RKP 106
4. Castren K.
17.4.1919 - 15.8.1919 Justitieminister RKP 121
3. Ingman
27.11.1918 - 17.4.1919 Justitieminister RKP 142
Tillsammans 629

26.5.2019 16.17. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning