Uppgifter om ministern

Söderman, Jacob-Magnus

161

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 19.3.1938 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 30.6.1982 Social- och hälsovårdsminister SDP 132
53. Karjalainen II
1.10.1971 - 29.10.1971 Justitieminister SDP 29
1.10.1971 - 29.10.1971 Minister i inrikesministeriet SDP 29
Tillsammans 161

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Mattila, Markku 62. Sorsa III 8.3.1982 - 30.6.1982
Luhtanen, Leena 62. Sorsa III 19.2.1982 - 7.3.1982

21.3.2019 3.16. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning