Uppgifter om ministern

Taipale, Vappu Tuulikki

884

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 1.5.1940 Vaasa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.11.1984 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet SDP 575
62. Sorsa III
1.7.1982 - 6.5.1983 Social- och hälsovårdsminister SDP 310
Tillsammans 884

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Vehkaoja, Marjatta 63. Sorsa IV 22.11.1983 - 30.11.1984
Laxén, Marianne 63. Sorsa IV 1.9.1983 - 31.10.1983
Seligsson, Anna-Marie 63. Sorsa IV 23.5.1983 - 21.11.1983
Laxén, Marianne 62. Sorsa III 1.7.1982 - 6.5.1983

20.3.2019 6.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning