Uppgifter om ministern

Talas, Onni Eugen Aleksander

366

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.6.1877 Lappeenranta

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918 Chef för justitieexpeditionen Nuorsuomalaiset 185
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918 Chef för justitieexpeditionen Nuorsuomalaiset 182
Tillsammans 366

27.11.2021 23.24. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning