Uppgifter om ministern

Tallgren, Carl Olof Kristian

472

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 28.1.1927 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Finansminister RKP 472
Tillsammans 472

25.5.2019 20.54. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning