Uppgifter om ministern

Tanner, Väinö Alfred

2756

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.3.1881 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Finansminister SDP 523
25. Rangell
22.5.1942 - 5.3.1943 Finansminister SDP 288
3.7.1941 - 22.5.1942 Handels- och industriminister SDP 324
24. Ryti II
27.3.1940 - 15.8.1940 Folkförsörjningsminister SDP 142
23. Ryti
1.12.1939 - 27.3.1940 Minister för utrikesärendena SDP 118
22. Cajander III
12.3.1937 - 1.12.1939 Finansminister SDP 995
14. Tanner
13.12.1926 - 17.12.1927 Statsminister SDP 370
Tillsammans 2756

20.3.2019 7.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning