Uppgifter om ministern

Tarjanne, Pekka Johannes

1013

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 19.9.1937 Tukholma

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Minister i inrikesministeriet Liberaalinen kansanpuolue 1013
4.9.1972 - 13.6.1975 Trafikminister Liberaalinen kansanpuolue 1013
Tillsammans 1013

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Wikholm, Leif 56. Sorsa 15.2.1975 - 13.6.1975
Ahtee, Erkki 56. Sorsa 1.9.1974 - 15.2.1975
Klemettinen, Heikki 56. Sorsa 5.9.1972 - 31.8.1974

9.12.2021 9.24. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning