Uppgifter om ministern

Taxell, Lars Evald Christoffer

4037

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 14.2.1948 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
64. Holkeri
30.4.1987 - 13.6.1990 Undervisningsminister RKP 1141
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Justitieminister RKP 1456
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Justitieminister RKP 442
61. Koivisto II
26.5.1979 - 19.2.1982 Justitieminister RKP 1001
Tillsammans 4037

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Wikberg, Kristina 64. Holkeri 1.3.1990 - 12.6.1990
Wikberg, Kristina 64. Holkeri 15.10.1989 - 28.2.1990
Arhippainen, Max 64. Holkeri 1.10.1989 - 12.6.1990
Arhippainen, Max 64. Holkeri 1.3.1989 - 30.9.1989
Byholm, Kim 64. Holkeri 1.12.1988 - 28.2.1989
Granfors, Stig 64. Holkeri 2.11.1987 - 9.10.1988
Sundström, Berth 64. Holkeri 1.5.1987 - 31.10.1987
Thors, Astrid Gunilla Margareta 63. Sorsa IV 1.10.1986 - 30.4.1987
Gabrielsson, Ulrica 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.9.1986
Gabrielsson, Ulrica 62. Sorsa III 15.3.1983 - 6.5.1983
Jern, Olav 62. Sorsa III 1.10.1982 - 28.2.1983
Gabrielsson, Ulrica 62. Sorsa III 1.8.1982 - 30.9.1982
Rex, Leif 62. Sorsa III 19.2.1982 - 31.7.1982
Rex, Leif 61. Koivisto II 29.9.1981 - 19.2.1982
Grahn, Ralf 61. Koivisto II 4.8.1980 - 3.11.1980
Jern, Olav 61. Koivisto II 6.6.1979 - 28.9.1981

25.5.2019 20.17. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning