Uppgifter om ministern

Teir, Grels Olof

1697

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 26.2.1916 Lapväärtti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet ammatti/virkamies 171
56. Sorsa
4.9.1972 - 31.12.1972 Handels- och industriminister RKP 119
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Handels- och industriminister RKP 784
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena RKP 623
Tillsammans 1697

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Mattlin, Håkan 57. Liinamaa 23.6.1975 - 30.11.1975
Nordman, Håkan 56. Sorsa 1.10.1972 - 31.12.1972

9.12.2021 9.43. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning