Uppgifter om ministern

Tenhiälä, Juho Jalmari

623

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 21.7.1912 Koski Hl.

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Socialminister Suomen Kansanpuolue 623
Tillsammans 623

4.12.2021 18.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning