Uppgifter om ministern

Tervo, Penna

1568

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.11.1901 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
39. Kekkonen V
20.10.1954 - 26.2.1956 Finansminister SDP 495
38. Törngren
5.5.1954 - 20.10.1954 Handels- och industriminister SDP 169
35. Kekkonen III
20.9.1951 - 9.7.1953 Handels- och industriminister SDP 659
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Handels- och industriminister SDP 247
Tillsammans 1568

28.11.2021 10.33. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning