Uppgifter om ministern

Filatov, Tarja Katarina

2611

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 9.8.1963 Hämeenlinna

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Arbetsminister SDP 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Arbetsminister SDP 69
67. Lipponen II
25.2.2000 - 17.4.2003 Arbetsminister SDP 1148
Tillsammans 2611

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lehto-Komulainen, Katja 69. Vanhanen 11.1.2005 - 19.4.2007
Feldt-Ranta, Maarit 69. Vanhanen 22.3.2004 - 1.1.2005
Shemeikka, Tero 69. Vanhanen 24.6.2003 - 22.3.2004
Shemeikka, Tero 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003
Ojala, Reino 67. Lipponen II 25.2.2000 - 18.3.2003

24.3.2019 10.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning