Uppgifter om ministern

Soininvaara, Osmo Heikki Kristian

736

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 2.9.1951 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
14.4.2000 - 19.4.2002 Omsorgsminister Vihreät 736
Tillsammans 736

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Poskiparta, Katariina 67. Lipponen II 1.6.2001 - 18.4.2002
Lehtipuu, Otto 67. Lipponen II 1.3.2001 - 19.4.2002
Kausto, Kaisa 67. Lipponen II 17.4.2000 - 28.2.2001

4.12.2021 18.1. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning