Uppgifter om ministern

Vilén, Jari Pekka Olavi

469

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 17.4.1964 Kemi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
4.1.2002 - 17.4.2003 Minister i statsrådets kansli Kokoomus 469
4.1.2002 - 17.4.2003 Utrikeshandelsminister Kokoomus 469
4.1.2002 - 17.4.2003 Minister i handels och industriministeriet Kokoomus 469
Tillsammans 469

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Metsola, Ukko 67. Lipponen II 4.1.2002 - 17.4.2003

20.3.2019 7.35. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning