Uppgifter om ministern

Tammilehto, Raimo Kauko Juhani

120

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.2.1943 Tuusula

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
67. Lipponen II
1.2.2002 - 31.5.2002 Jord- och skogsbruksminister ammatti/virkamies 120
Tillsammans 120

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ussa, Elina 67. Lipponen II 1.2.2002 - 30.5.2002

9.12.2021 9.46. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning