Uppgifter om ministern

Koskinen, Jari Antero

1421

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.6.1960 Hauho

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Jord- och skogsbruksminister Kokoomus 1099
67. Lipponen II
31.5.2002 - 17.4.2003 Jord- och skogsbruksminister Kokoomus 322
Tillsammans 1421

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Artjoki, Risto 72. Katainen 23.6.2011 - 24.6.2014
Medhjälpare Regering Tid
Rytilä, Tiina 72. Katainen 8.8.2011 - 24.6.2014
Ussa, Elina 67. Lipponen II 31.5.2002 - 17.4.2003

27.11.2021 22.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning