Uppgifter om ministern

Väyrynen, Vilho Ferdinand Valdemar

451

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.3.1912 Kemijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
40. Fagerholm II
3.3.1956 - 2.5.1956 Justitieminister SDP 61
3.3.1956 - 27.5.1957 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 451
Tillsammans 451

27.11.2021 22.37. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning