Uppgifter om ministern

Korkeaoja, Juha Sakari

1464

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.1.1950 Kokemäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Jord- och skogsbruksminister Keskusta 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Jord- och skogsbruksminister Keskusta 69
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Lind, Jouni 69. Vanhanen 1.3.2007 - 19.4.2007
Pesonen, Pekka 69. Vanhanen 1.2.2005 - 28.2.2007
Medhjälpare Regering Tid
Pärssinen, Markku 69. Vanhanen 1.3.2007 - 19.4.2007
Lind, Jouni 69. Vanhanen 1.9.2004 - 28.2.2007
Heiniluoma, Jari 69. Vanhanen 24.6.2003 - 6.9.2004
Heiniluoma, Jari 68. Jäätteenmäki 19.5.2003 - 24.6.2003

9.12.2021 9.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning