Uppgifter om ministern

Vanhanen, Matti Taneli

2624

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 4.11.1955 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Statsminister Keskusta 1161
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Statsminister Keskusta 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Försvarsminister Keskusta 69
Tillsammans 2624

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Volanen, Risto 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010
Volanen, Risto 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007
Medhjälpare Regering Tid
Kalli, Eeva 70. Vanhanen II 8.2.2010 - 22.6.2010
Iso-Aho, Juha 70. Vanhanen II 12.10.2009 - 22.6.2010
Kuisma, Juha 70. Vanhanen II 1.10.2009 - 22.6.2010
Vimpari, Anna-Mari 70. Vanhanen II 1.1.2009 - 23.2.2010
Rossi, Mika 70. Vanhanen II 1.2.2008 - 30.9.2009
Ihanus, Jukka 70. Vanhanen II 1.1.2008 - 22.6.2010
Hamilo, Esko 70. Vanhanen II 1.8.2007 - 22.6.2010
Nevamäki, Riina 70. Vanhanen II 15.5.2007 - 31.12.2008
Rauhansalo, Sanna 70. Vanhanen II 2.5.2007 - 11.10.2009
Ihanus, Jukka 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.12.2007
Laaninen, Timo 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.12.2007
Schalin, Johan 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.7.2007
Vimpari, Anna-Mari 69. Vanhanen 5.2.2007 - 18.3.2007
Salovaara, Jukka 69. Vanhanen 3.7.2006 - 31.3.2007
Ihanus, Jukka 69. Vanhanen 26.6.2006 - 19.4.2007
Ihanus, Jukka 69. Vanhanen 26.4.2006 - 9.6.2006
Alkio, Mikko 69. Vanhanen 1.10.2005 - 31.3.2007
Schalin, Johan 69. Vanhanen 17.1.2005 - 19.4.2007
Kiviniemi, Mari Johanna 69. Vanhanen 1.8.2004 - 2.9.2005
Rehn, Olli 69. Vanhanen 1.11.2003 - 11.7.2004
Tuuri, Helena 69. Vanhanen 30.6.2003 - 30.6.2006
Nevamäki, Riina 69. Vanhanen 25.6.2003 - 25.6.2006
Aula, Maria Kaisa 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.8.2005
Hellenberg, Timo 69. Vanhanen 24.6.2003 - 30.6.2003
Laaninen, Timo 69. Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007
Salovaara, Jukka 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.12.2004
Nevamäki, Riina 68. Jäätteenmäki 28.4.2003 - 25.6.2003

27.5.2019 10.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning