Uppgifter om ministern

Rajamäki, Kari Juhani

1464

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.10.1948 Anjala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena SDP 69
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Salmi, Kari 69. Vanhanen 5.1.2005 - 19.4.2007
Medhjälpare Regering Tid
Knuuttila, Pertti 69. Vanhanen 1.10.2006 - 19.4.2007
Kainulainen, Ismo 69. Vanhanen 1.4.2006 - 30.9.2006
Taavitsainen, Hannu 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.3.2006
Taavitsainen, Hannu 68. Jäätteenmäki 2.5.2003 - 24.6.2003

9.12.2021 9.15. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning