Uppgifter om ministern

Wideroos, Cecilia Ulla-Maj

1464

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 22.10.1951 Pietarsaari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Andra finansminister RKP 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Andra finansminister RKP 69
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Svenfors, Stefan 69. Vanhanen 21.9.2004 - 19.4.2007
Österlund, Markus 69. Vanhanen 23.8.2004 - 19.4.2007
Ahlberg, Rurik 69. Vanhanen 24.6.2003 - 22.8.2004
Henriksson, Anna-Maja Kristina 69. Vanhanen 24.6.2003 - 10.10.2004
Henriksson, Anna-Maja Kristina 68. Jäätteenmäki 1.6.2003 - 24.6.2003
Ahlberg, Rurik 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003

21.3.2019 3.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning