Uppgifter om ministern

Lehtomäki, Paula Ilona

2613

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 29.11.1972 Kuhmo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Miljöminister Keskusta 366
70. Vanhanen II
11.4.2008 - 22.6.2010 Miljöminister Keskusta 803
19.4.2007 - 28.9.2007 Miljöminister Keskusta 163
69. Vanhanen
3.3.2006 - 19.4.2007 Minister i statsrådets kansli Keskusta 413
3.3.2006 - 19.4.2007 Utrikeshandels och utvecklingsminister Keskusta 413
24.6.2003 - 2.9.2005 Minister i statsrådets kansli Keskusta 802
24.6.2003 - 2.9.2005 Utrikeshandels och utvecklingsminister Keskusta 802
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Minister i statsrådets kansli Keskusta 69
17.4.2003 - 24.6.2003 Utrikeshandels och utvecklingsminister Keskusta 69
17.4.2003 - 24.6.2003 Minister i handels och industriministeriet Keskusta 69
Tillsammans 2613

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ekman, Hanna 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 20.5.2011
Ekman, Hanna 70. Vanhanen II 11.4.2008 - 22.6.2010
Pakarinen, Helena 70. Vanhanen II 11.4.2008 - 22.6.2010
Pakarinen, Helena 70. Vanhanen II 1.8.2007 - 28.9.2007
Mäki, Satu 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.7.2007
Partanen, Jari 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 28.9.2007
Haapiainen, Jari 69. Vanhanen 3.3.2006 - 19.4.2007
Mäki, Satu 69. Vanhanen 3.3.2006 - 19.4.2007
Haapiainen, Jari 69. Vanhanen 18.7.2005 - 2.9.2005
Gustafsson, Anna 69. Vanhanen 24.6.2003 - 18.7.2005
Mäki, Satu 69. Vanhanen 24.6.2003 - 2.9.2005
Mäki, Satu 68. Jäätteenmäki 23.4.2003 - 24.6.2003

20.3.2019 6.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning