Uppgifter om ministern

Manninen, Hannes

1464

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 20.12.1946 Kuusamo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Region och kommunminister Keskusta 1396
24.6.2003 - 19.4.2007 Minister i miljöministeriet Keskusta 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Region och kommunminister Keskusta 69
17.4.2003 - 24.6.2003 Minister i miljöministeriet Keskusta 69
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Mykkänen, Antti 69. Vanhanen 5.1.2005 - 19.4.2007
Medhjälpare Regering Tid
Holster, Raimo 69. Vanhanen 13.11.2006 - 31.3.2007
Reina, Timo 69. Vanhanen 24.6.2003 - 12.11.2006
Reina, Timo 68. Jäätteenmäki 28.4.2003 - 24.6.2003

28.11.2021 9.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning