Uppgifter om ministern

Luhtanen, Leena Marjatta

1464

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.2.1941 Kuopio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
23.9.2005 - 19.4.2007 Justitieminister SDP 574
24.6.2003 - 23.9.2005 Trafik- och kommunikationsminister SDP 823
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Trafik- och kommunikationsminister SDP 69
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Puro, Perttu 69. Vanhanen 5.1.2005 - 23.9.2005
Medhjälpare Regering Tid
Hämäläinen, Johanna 69. Vanhanen 1.4.2006 - 19.4.2007
Pahlman, Irma 69. Vanhanen 1.1.2006 - 31.3.2006
Ojala-Niemelä, Johanna 69. Vanhanen 23.9.2005 - 19.12.2005
Salmi, Pekka 69. Vanhanen 24.1.2005 - 23.9.2005
Puro, Perttu 69. Vanhanen 24.6.2003 - 4.1.2005
Puro, Perttu 68. Jäätteenmäki 18.4.2003 - 24.6.2003

27.5.2019 11.49. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning