Uppgifter om ministern

Kiviniemi, Mari Johanna

1709

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.9.1968 Seinäjoki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Statsminister Keskusta 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 1.1.2008 Minister i inrikesministeriet Keskusta 258
19.4.2007 - 22.6.2010 Förvaltnings och kommunminister Keskusta 1161
69. Vanhanen
2.9.2005 - 3.3.2006 Minister i statsrådets kansli Keskusta 183
2.9.2005 - 3.3.2006 Utrikeshandels och utvecklingsminister Keskusta 183
Tillsammans 1709

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
69. Vanhanen
1.8.2004 - 2.9.2005 Vanhanen, Matti Taneli

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Rossi, Mika 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Rossi, Mika 70. Vanhanen II 1.10.2009 - 22.6.2010
Reina, Timo 70. Vanhanen II 1.5.2007 - 30.9.2009
Medhjälpare Regering Tid
Kokko, Mari 71. Kiviniemi 1.6.2011 - 22.6.2011
Vimpari, Anna-Mari 71. Kiviniemi 21.2.2011 - 30.4.2011
Peisa, Jyrki 71. Kiviniemi 4.10.2010 - 22.6.2011
Vänskä, Antti 71. Kiviniemi 1.8.2010 - 22.6.2011
Kokko, Mari 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 31.5.2011
Saarikko, Annika 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 19.4.2011
Hamilo, Esko 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 31.7.2010
Ihanus, Jukka 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 31.5.2011
Kalli, Eeva 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 20.2.2011
Kuisma, Juha 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 30.9.2010
Kokko, Mari 70. Vanhanen II 11.1.2010 - 22.6.2010
Karvonen, Tatja 70. Vanhanen II 1.1.2009 - 10.1.2010
Vimpari, Anna-Mari 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.12.2008
Haapiainen, Jari 69. Vanhanen 2.9.2005 - 3.3.2006
Mäki, Satu 69. Vanhanen 2.9.2005 - 3.3.2006

7.12.2021 8.48. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning