Uppgifter om ministern

Väänänen, Helmi Marjatta

1684

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 9.8.1923 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Keskusta 442
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Undervisningsminister Keskusta 229
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Minister i undervisningsministeriet Keskusta 1013
Tillsammans 1684

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Tuomikoski, Antti 62. Sorsa III 22.2.1982 - 6.5.1983
Rajavuori, Tapio 59. Miettunen III 1.10.1976 - 15.5.1977
Rajavuori, Tapio 56. Sorsa 11.2.1974 - 13.6.1975
Tuomikoski-Leskelä, Paula 56. Sorsa 5.9.1972 - 7.6.1974

21.3.2019 3.41. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning