Uppgifter om ministern

Heinäluoma, Eero Olavi

574

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.7.1955 Kokkola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
23.9.2005 - 19.4.2007 Statsministerns ställföreträdare SDP 574
23.9.2005 - 19.4.2007 Finansminister SDP 574
Tillsammans 574

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Rauhio, Pertti 69. Vanhanen 23.9.2005 - 19.4.2007
Medhjälpare Regering Tid
Rönnholm, Antton 69. Vanhanen 12.2.2007 - 19.3.2007
Jouhki, Hannu 69. Vanhanen 1.10.2006 - 19.4.2007
Kainulainen, Ismo 69. Vanhanen 1.10.2006 - 19.4.2007
Halonen, Jukka 69. Vanhanen 1.5.2006 - 19.4.2007
Näätsaari, Sinikka 69. Vanhanen 1.2.2006 - 19.4.2007
Mauriala, Vesa 69. Vanhanen 1.10.2005 - 30.9.2006
Järvinen, Harri 69. Vanhanen 23.9.2005 - 30.4.2006
Rajakangas, Ulla-Maija 69. Vanhanen 23.9.2005 - 31.12.2005
Vuorento, Reijo 69. Vanhanen 23.9.2005 - 30.9.2006

9.12.2021 8.14. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning