Uppgifter om ministern

Haatainen, Tuula Irmeli

2193

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.2.1960 Tuusniemi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
76. Marin
10.12.2019 - Arbetsminister SDP 729
69. Vanhanen
23.9.2005 - 19.4.2007 Social- och hälsovårdsminister SDP 574
24.6.2003 - 23.9.2005 Undervisningsminister SDP 823
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Undervisningsminister SDP 69
Tillsammans 2193

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Kopra, Ville 76. Marin 9.1.2020 -
Kostiainen, Leila 69. Vanhanen 23.9.2005 - 19.4.2007
Medhjälpare Regering Tid
Jokelainen, Piritta 76. Marin 16.8.2021 -
Niinikoski, Iiris 76. Marin 2.8.2021 -
Heinikoski, Mikko 76. Marin 1.6.2021 -
Nevaranta, Timo 76. Marin 30.12.2019 - 1.7.2021
Karjalainen, Jenni 76. Marin 11.12.2019 - 15.7.2021
Kopra, Ville 76. Marin 11.12.2019 - 8.1.2020
Rekilä, Piia 76. Marin 11.12.2019 - 21.5.2021
Norrmén, Kimmo 69. Vanhanen 1.4.2006 - 30.4.2007
Kainulainen, Ismo 69. Vanhanen 23.9.2005 - 31.3.2006
Vuorenkoski, Vesa 69. Vanhanen 3.1.2005 - 23.9.2005
Shemeikka, Tero 69. Vanhanen 22.3.2004 - 23.9.2005
Feldt-Ranta, Maarit 69. Vanhanen 24.6.2003 - 22.3.2004
Feldt-Ranta, Maarit 68. Jäätteenmäki 28.4.2003 - 24.6.2003

7.12.2021 9.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning