Uppgifter om ministern

Wallin, Stefan Erik

2013

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 1.6.1967 Vaasa,

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 5.7.2012 Försvarsminister RKP 380
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Kultur- och idrottsminister RKP 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet RKP 366
70. Vanhanen II
1.5.2010 - 22.6.2010 Kultur- och idrottsminister RKP 53
19.4.2007 - 1.5.2010 Kultur- och idrottsminister RKP 1109
19.4.2007 - 22.6.2010 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet RKP 1161
69. Vanhanen
1.1.2007 - 19.4.2007 Minister i utrikesministeriet RKP 109
1.1.2007 - 19.4.2007 Miljöminister RKP 109
Tillsammans 2013

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
67. Lipponen II
16.4.1999 - 30.9.2000 Enestam, Jan-Erik
66. Lipponen
1.9.1998 - 15.4.1999 Enestam, Jan-Erik
13.4.1995 - 31.8.1998 Norrback, Johan Ole
65. Aho
1.8.1994 - 13.4.1995 Norrback, Johan Ole

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Rantala, Marcus 72. Katainen 23.6.2011 - 5.7.2012
Rantala, Marcus 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011
Rantala, Marcus 70. Vanhanen II 1.5.2010 - 22.6.2010
Rantala, Marcus 70. Vanhanen II 1.7.2009 - 1.5.2010
Haglund, Carl Christoffer 70. Vanhanen II 21.11.2008 - 30.6.2009
Johansson, Stefan 70. Vanhanen II 1.5.2007 - 6.11.2008
Johansson, Stefan 69. Vanhanen 8.1.2007 - 19.4.2007
Medhjälpare Regering Tid
Gayer, Patrik 72. Katainen 25.6.2012 - 5.7.2012
Flén, Elli 72. Katainen 15.8.2011 - 30.6.2012
Nyman, Mats 72. Katainen 1.8.2011 - 5.7.2012
Ollikainen, Mikko 72. Katainen 23.6.2011 - 31.7.2011
Korpivaara, Susanna 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 1.5.2011
Ollikainen, Mikko 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Korpivaara, Susanna 70. Vanhanen II 1.5.2010 - 22.6.2010
Ollikainen, Mikko 70. Vanhanen II 1.5.2010 - 22.6.2010
Korpivaara, Susanna 70. Vanhanen II 1.12.2009 - 1.5.2010
Ollikainen, Mikko 70. Vanhanen II 1.7.2009 - 1.5.2010
Bertills, Anna 70. Vanhanen II 21.11.2008 - 29.6.2009
Harms-Aalto, Martina 70. Vanhanen II 1.10.2007 - 30.11.2009
Haglund, Carl Christoffer 70. Vanhanen II 25.6.2007 - 20.11.2008
Rantala, Marcus 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 24.6.2007
Sjöstrand, Christian 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 30.9.2007
Rantala, Marcus 69. Vanhanen 1.1.2007 - 19.4.2007
Sjöstrand, Christian 69. Vanhanen 1.1.2007 - 19.4.2007

19.2.2019 14.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning