Uppgifter om ministern

Risikko, Paula Sinikka

3557

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 4.6.1960 Ylihärmä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
22.6.2016 - 5.2.2018 Inrikesminister Kokoomus 594
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Trafik- och kommunminister Kokoomus 340
24.6.2014 - 29.5.2015 Trafik- och kommunminister Kokoomus 340
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Social- och hälsovårdsminister Kokoomus 1099
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Omsorgsminister Kokoomus 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Omsorgsminister Kokoomus 1161
19.4.2007 - 1.1.2008 Minister i miljöministeriet Kokoomus 258
Tillsammans 3557

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Artjoki, Risto 74. Sipilä 5.5.2017 - 5.2.2018
Artjoki, Risto 74. Sipilä 15.10.2016 - 5.5.2017
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 22.6.2016 - 14.10.2016
Paatero, Sami 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015
Pohja, Pia 72. Katainen 25.6.2012 - 24.6.2014
Rantahalvari, Vesa 72. Katainen 23.6.2011 - 21.6.2012
Rantahalvari, Vesa 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011
Rantahalvari, Vesa 70. Vanhanen II 1.2.2010 - 22.6.2010
Oksala, Ilkka 70. Vanhanen II 23.4.2007 - 31.1.2010
Medhjälpare Regering Tid
Ylönen, Lyydia 74. Sipilä 16.1.2018 - 5.2.2018
Salo, Aino 74. Sipilä 1.9.2017 - 15.1.2018
Seppänen, Pirre 74. Sipilä 7.6.2017 - 31.8.2017
Rytilä-Broere, Tiina 74. Sipilä 25.4.2017 - 4.2.2018
Rönnholm, Juuso 74. Sipilä 1.9.2016 - 5.6.2017
Hannonen, Emma 74. Sipilä 22.6.2016 - 7.5.2017
Valkonen, Ville 74. Sipilä 22.6.2016 - 1.8.2016
Viljamaa, Tuomas 73. Stubb 5.3.2015 - 29.5.2015
Rönnholm, Juuso 73. Stubb 16.2.2015 - 2.3.2015
Tapala, Hanna 73. Stubb 16.2.2015 - 29.5.2015
Tapala, Hanna 73. Stubb 7.1.2015 - 16.2.2015
Häkkänen, Antti 73. Stubb 24.6.2014 - 16.2.2015
Rönnholm, Juuso 73. Stubb 24.6.2014 - 6.1.2015
Rönnholm, Juuso 72. Katainen 6.5.2013 - 24.6.2014
Heinola, Ulla-Mari 72. Katainen 13.2.2012 - 5.5.2013
Aherto, Suvi 72. Katainen 23.6.2011 - 12.2.2012
Manner-Raappana, Anna 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Manner-Raappana, Anna 70. Vanhanen II 23.4.2007 - 22.6.2010

26.5.2019 16.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning