Uppgifter om ministern

Häkämies, Jyri Jukka

2039

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.8.1961 Karhula

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 16.11.2012 Näringsminister Kokoomus 514
22.6.2011 - 16.11.2012 Näringsminister Kokoomus 514
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Minister i statsrådets kansli Kokoomus 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Försvarsminister Kokoomus 366
70. Vanhanen II
1.5.2007 - 22.6.2010 Minister i statsrådets kansli Kokoomus 1149
19.4.2007 - 22.6.2010 Försvarsminister Kokoomus 1161
Tillsammans 2039

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Hakala, Jouni 72. Katainen 8.8.2011 - 16.11.2012
Medhjälpare Regering Tid
Pokkinen, Pete 72. Katainen 1.8.2012 - 16.11.2012
Mykkänen, Kai Aslak 72. Katainen 10.10.2011 - 31.7.2012
Kortelainen, Mikko 72. Katainen 23.6.2011 - 30.9.2011
Kortelainen, Mikko 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Mickelsson, Annukka 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Mickelsson, Annukka 70. Vanhanen II 8.9.2008 - 22.6.2010
Hakala, Jouni 70. Vanhanen II 1.8.2007 - 7.9.2008
Kortelainen, Mikko 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010

9.12.2021 9.19. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning