Uppgifter om ministern

Sarkomaa, Sari Johanna

611

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 24.9.1965 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 19.12.2008 Undervisningsminister Kokoomus 611
Tillsammans 611

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Misukka, Heljä 70. Vanhanen II 1.5.2007 - 19.12.2008
Medhjälpare Regering Tid
Rissanen, Laura 70. Vanhanen II 23.4.2007 - 19.12.2008

4.12.2021 18.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning