Uppgifter om ministern

Vehviläinen, Anu Helena

2996

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 9.9.1963 Leppävirta

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
29.5.2019 - 6.6.2019 Kunta- ja liikenneministeri Keskusta 9
29.5.2019 - 6.6.2019 Kunta- ja liikenneministeri Keskusta 9
29.5.2015 - 29.5.2019 Kommun- och reformminister Keskusta 1462
29.5.2015 - 29.5.2019 Kommun- och reformminister Keskusta 1462
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Trafikminister Keskusta 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Trafikminister Keskusta 1161
Tillsammans 2996

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.5.2019 - 6.6.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 10.7.2017 - 29.5.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 5.5.2017 - 10.7.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.12.2016 - 5.5.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 17.6.2015 - 29.12.2016
Medhjälpare Regering Tid
Vanhanen, Tuomas 74. Sipilä 29.5.2019 - 6.6.2019
Hilden, Matias 74. Sipilä 4.9.2017 - 6.5.2019
Vanhanen, Tuomas 74. Sipilä 2.6.2015 - 28.5.2019
Miettinen, Sami 74. Sipilä 29.5.2015 - 31.7.2017
Pakarinen, Helena 71. Kiviniemi 17.11.2010 - 22.6.2011
Jääskeläinen, Kari 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 16.11.2010
Jääskeläinen, Kari 70. Vanhanen II 20.4.2007 - 22.6.2010

4.12.2021 18.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning