Uppgifter om ministern

Vapaavuori, Jan Pellervo

2451

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 3.4.1965 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Näringsminister Kokoomus 340
24.6.2014 - 26.9.2014 Näringsminister Kokoomus 95
72. Katainen
16.11.2012 - 24.6.2014 Näringsminister Kokoomus 586
16.11.2012 - 24.6.2014 Näringsminister Kokoomus 586
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Minister i statsrådets kansli Kokoomus 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Minister i utrikesministeriet Kokoomus 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Bostadsminister Kokoomus 366
70. Vanhanen II
30.3.2010 - 22.6.2010 Minister i statsrådets kansli Kokoomus 85
1.6.2007 - 22.6.2010 Minister i utrikesministeriet Kokoomus 1118
19.4.2007 - 22.6.2010 Bostadsminister Kokoomus 1161
Tillsammans 2451

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
67. Lipponen II
22.4.1999 - 14.3.2001 Sasi, Kimmo Kalevi Immeri
66. Lipponen
13.4.1995 - 30.11.1995 Niinistö, Sauli Väinämö
65. Aho
1.12.1993 - 13.4.1995 Salolainen, Pertti Edvard

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Linna, Sirkku 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015
Rislakki, Marja 72. Katainen 1.1.2013 - 24.6.2014
Hakala, Jouni 72. Katainen 16.11.2012 - 31.12.2012
Medhjälpare Regering Tid
Manninen, Laura 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Pokkinen, Pete 72. Katainen 16.11.2012 - 24.6.2014
Männistö, Lasse 71. Kiviniemi 6.9.2010 - 19.4.2011
Rauhamäki, Tatu 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 5.9.2010
Rauhamäki, Tatu 70. Vanhanen II 1.5.2007 - 22.6.2010

9.12.2021 8.21. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning