Uppgifter om ministern

Tiilikainen, Kimmo Kalevi

1667

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 17.8.1966 Ruokolahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
5.5.2017 - 6.6.2019 Bostads-, energi- och miljöminister Keskusta 763
5.5.2017 - 6.6.2019 Bostads-, energi- och miljöminister Keskusta 763
29.5.2015 - 5.5.2017 Jordbruks- och miljöminister Keskusta 708
70. Vanhanen II
28.9.2007 - 11.4.2008 Miljöminister Keskusta 197
Tillsammans 1667

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.5.2019 - 6.6.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 10.7.2017 - 29.5.2019
Partanen, Jari 74. Sipilä 5.5.2017 - 10.7.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 29.12.2016 - 5.5.2017
Partanen, Jari 74. Sipilä 17.6.2015 - 29.12.2016
Medhjälpare Regering Tid
Hanhilahti, Vilhartti 74. Sipilä 2.10.2017 - 6.6.2019
Savolainen, Taru 74. Sipilä 11.5.2017 - 6.6.2019
Peisa, Jyrki 74. Sipilä 5.5.2017 - 1.10.2017
Usvasuo, Tea 74. Sipilä 5.5.2017 - 6.6.2019
Lahti, Risto 74. Sipilä 27.9.2016 - 5.5.2017
Peisa, Jyrki 74. Sipilä 30.10.2015 - 5.5.2017
Kataja, Jukka-Pekka 74. Sipilä 22.6.2015 - 5.5.2017
Usvasuo, Tea 74. Sipilä 3.6.2015 - 5.5.2017
Kettunen, Anne 74. Sipilä 29.5.2015 - 2.11.2015
Ekman, Hanna 70. Vanhanen II 15.10.2007 - 11.4.2008
Pakarinen, Helena 70. Vanhanen II 28.9.2007 - 11.4.2008
Partanen, Jari 70. Vanhanen II 28.9.2007 - 12.10.2007

20.8.2019 13.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning