Uppgifter om ministern

Wahlström, Jarmo Johannes

316

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 2.12.1938 Vaasa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 31.12.1982 Minister i jord och skogsbruksministeriet SKDL 316
19.2.1982 - 31.12.1982 Trafikminister SKDL 316
Tillsammans 316

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kemppainen, Matti 62. Sorsa III 17.3.1982 - 31.12.1982
Sarkanen, Esko 62. Sorsa III 19.2.1982 - 16.3.1982

23.3.2019 4.54. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning