Uppgifter om ministern

Sinnemäki, Anni Milja Maaria

727

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 20.7.1973 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Arbetsminister Vihreät 366
70. Vanhanen II
26.6.2009 - 22.6.2010 Arbetsminister Vihreät 362
Tillsammans 727

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Poskiparta, Katariina 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011
Poskiparta, Katariina 70. Vanhanen II 26.6.2009 - 22.6.2010
Medhjälpare Regering Tid
Alvoittu, Katja 71. Kiviniemi 10.1.2011 - 22.6.2011
Laakso, Tapio 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 29.12.2010
Parviainen, Tarja 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Laakso, Tapio 70. Vanhanen II 17.2.2010 - 22.6.2010
Moisio, Elina 70. Vanhanen II 26.6.2009 - 16.2.2010
Parviainen, Tarja 70. Vanhanen II 26.6.2009 - 22.6.2010

21.3.2019 4.0. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning