Uppgifter om ministern

Saarela, Tanja Tellervo

1464

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.8.1970 Salo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
69. Vanhanen
24.6.2003 - 19.4.2007 Kulturminister Keskusta 1396
68. Jäätteenmäki
17.4.2003 - 24.6.2003 Kulturminister Keskusta 69
Tillsammans 1464

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ojakoski, Markus 69. Vanhanen 6.4.2006 - 30.4.2007
Hartojoki, Sirpa 69. Vanhanen 15.9.2004 - 19.4.2007
Turtiainen, Seija 69. Vanhanen 24.6.2003 - 31.5.2006
Turtiainen, Seija 68. Jäätteenmäki 22.4.2003 - 24.6.2003

9.12.2021 9.41. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning