Uppgifter om ministern

Thors, Astrid Gunilla Margareta

1526

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 6.11.1957 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Minister i statsrådets kansli RKP 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Minister i justitieministeriet RKP 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Migrations och Europaminister RKP 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Minister i statsrådets kansli RKP 1161
19.4.2007 - 22.6.2010 Minister i justitieministeriet RKP 1161
19.4.2007 - 22.6.2010 Migrations och Europaminister RKP 1161
19.4.2007 - 1.1.2008 Minister i arbetsministeriet RKP 258
Tillsammans 1526

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
66. Lipponen
8.1.1996 - 10.11.1996 Norrback, Johan Ole
64. Holkeri
1.5.1987 - 28.2.1989 Norrback, Johan Ole
63. Sorsa IV
1.10.1986 - 30.4.1987 Taxell, Lars Evald Christoffer

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Raunio, Christel 71. Kiviniemi 13.6.2011 - 22.6.2011
Grönqvist, Mikaela 71. Kiviniemi 1.10.2010 - 22.6.2011
Bergman, Thomas 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Tammenmaa, Corinna 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 30.9.2010
Tammenmaa, Corinna 70. Vanhanen II 16.11.2009 - 22.6.2010
Grönqvist, Mikaela 70. Vanhanen II 30.9.2008 - 13.11.2009
Eklund, Mila 70. Vanhanen II 26.8.2008 - 29.9.2008
Heikkinen, Peggy 70. Vanhanen II 1.9.2007 - 22.8.2008
Bergman, Thomas 70. Vanhanen II 1.5.2007 - 22.6.2010
Svenfors, Stefan 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 31.8.2007

25.5.2019 20.29. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning