Uppgifter om ministern

Katainen, Jyrki Tapani

2624

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.10.1971 Siilinjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Statsminister Kokoomus 1099
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Statsministerns ställföreträdare Kokoomus 366
22.6.2010 - 22.6.2011 Finansminister Kokoomus 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Statsministerns ställföreträdare Kokoomus 1161
19.4.2007 - 22.6.2010 Finansminister Kokoomus 1161
Tillsammans 2624

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Heinonen, Olli-Pekka 72. Katainen 1.3.2012 - 24.6.2014
Nummikoski, Velipekka 72. Katainen 23.6.2011 - 29.2.2012
Nummikoski, Velipekka 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 22.6.2011
Nummikoski, Velipekka 70. Vanhanen II 17.9.2007 - 22.6.2010
Medhjälpare Regering Tid
Häkkänen, Antti 72. Katainen 27.5.2014 - 24.6.2014
Manninen, Laura 72. Katainen 28.4.2014 - 26.5.2014
Häkkänen, Antti 72. Katainen 7.1.2013 - 28.4.2014
Linna, Sirkku 72. Katainen 7.12.2012 - 24.6.2014
Turunen, Joonas 72. Katainen 7.12.2012 - 24.6.2014
Rajala, Pasi 72. Katainen 1.7.2012 - 24.6.2014
Linna, Sirkku 72. Katainen 9.1.2012 - 7.12.2012
Romakkaniemi, Juho 72. Katainen 29.9.2011 - 30.6.2012
Rajala, Pasi 72. Katainen 11.7.2011 - 28.9.2011
Vänskä, Antti 72. Katainen 1.7.2011 - 24.6.2014
Kaltio, Maarit 72. Katainen 23.6.2011 - 27.12.2011
Kekkonen, Jussi 72. Katainen 23.6.2011 - 31.8.2012
Kirstilä, Juha 72. Katainen 23.6.2011 - 24.6.2014
Romakkaniemi, Juho 72. Katainen 23.6.2011 - 10.7.2011
Turunen, Joonas 72. Katainen 23.6.2011 - 7.12.2012
Kekkonen, Jussi 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Kirstilä, Juha 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Linna, Sirkku 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Romakkaniemi, Juho 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Kirstilä, Juha 70. Vanhanen II 19.10.2009 - 22.6.2010
Linna, Sirkku 70. Vanhanen II 24.9.2007 - 22.6.2010
Sauros, Ari 70. Vanhanen II 7.5.2007 - 18.5.2009
Kekkonen, Jussi 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010
Romakkaniemi, Juho 70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010

7.12.2021 8.8. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning