Uppgifter om ministern

Huovinen, Krista Anri Susanna

1310

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.6.1972 Liminka

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Omsorgsminister SDP 340
72. Katainen
24.5.2013 - 24.6.2014 Omsorgsminister SDP 397
69. Vanhanen
23.9.2005 - 19.4.2007 Trafik- och kommunikationsminister SDP 574
Tillsammans 1310

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Rajakangas, Ulla-Maija 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015
Rajakangas, Ulla-Maija 72. Katainen 31.5.2013 - 24.6.2014
Iivari, Ulpu 69. Vanhanen 8.1.2007 - 19.4.2007
Puro, Perttu 69. Vanhanen 23.9.2005 - 4.1.2007
Medhjälpare Regering Tid
Lindeberg, Laura 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Lindberg, Laura 72. Katainen 17.6.2013 - 24.6.2014
Kainulainen, Ismo 72. Katainen 24.5.2013 - 30.6.2013
Hämäläinen, Jukka 69. Vanhanen 5.2.2007 - 19.4.2007
Salmi, Pekka 69. Vanhanen 23.9.2005 - 4.2.2007

28.11.2021 10.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning