Uppgifter om ministern

Brax, Tuija Kaarina

1526

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 6.1.1965 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Justitieminister Vihreät 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Justitieminister Vihreät 1161
Tillsammans 1526

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hakkarainen, Henna 71. Kiviniemi 26.1.2011 - 22.6.2011
Hautakorpi, Johanna 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011
Santaharju, Anu 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 1.2.2011
Santaharju, Anu 70. Vanhanen II 1.2.2009 - 22.6.2010
Hautakorpi, Johanna 70. Vanhanen II 1.1.2009 - 22.6.2010
Heikkinen, Ari 70. Vanhanen II 1.5.2007 - 31.1.2009
Pimiä, Kirsi (Annika) 70. Vanhanen II 1.5.2007 - 31.12.2008

27.11.2021 22.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning