Uppgifter om ministern

Holmlund, Anne Elisabeth

1526

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 18.4.1964 Pori

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 366
70. Vanhanen II
19.4.2007 - 22.6.2010 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 1161
Tillsammans 1526

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Pelttari, Antti 71. Kiviniemi 23.6.2010 - 14.4.2011
Pelttari, Antti 70. Vanhanen II 1.1.2009 - 22.6.2010
Medhjälpare Regering Tid
Vuopala, Karoliina 71. Kiviniemi 16.10.2010 - 30.4.2011
Kokko, Kristiina 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 15.10.2010
Kokko, Kristiina 70. Vanhanen II 28.1.2009 - 22.6.2010
Paatero, Sami 70. Vanhanen II 1.12.2007 - 27.1.2009
Salmi, Ilkka 70. Vanhanen II 2.5.2007 - 30.11.2007

27.5.2019 10.1. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning