Uppgifter om ministern

Waldén, Karl Rudolf

1973

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 1.12.1878 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 1.12.1944 Försvarsminister ammatti/virkamies 15
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Försvarsminister ammatti/virkamies 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Försvarsminister ammatti/virkamies 45
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Försvarsminister ammatti/virkamies 523
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Försvarsminister ammatti/virkamies 791
24. Ryti II
19.12.1940 - 4.1.1941 Statsministerns ställföreträdare ammatti/virkamies 17
27.3.1940 - 4.1.1941 Försvarsminister ammatti/virkamies 284
4. Castren K.
17.4.1919 - 15.8.1919 Krigsminister ammatti/virkamies 121
3. Ingman
27.11.1918 - 17.4.1919 Krigsminister ammatti/virkamies 142
Tillsammans 1973

27.11.2021 23.23. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning