Uppgifter om ministern

Waris, Heikki Tapio

149

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.10.1901 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Socialminister ammatti/virkamies 149
Tillsammans 149

4.12.2021 18.1. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning