Uppgifter om ministern

Haglund, Carl Christoffer

1059

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.3.1979 Espoo

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
73. Stubb
26.9.2014 - 29.5.2015 Försvarsminister RKP 246
24.6.2014 - 29.5.2015 Försvarsminister RKP 340
72. Katainen
5.7.2012 - 24.6.2014 Försvarsminister RKP 720
Tillsammans 1059

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
70. Vanhanen II
25.6.2007 - 20.11.2008 Wallin, Stefan Erik

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Rantala, Marcus 73. Stubb 25.6.2014 - 29.5.2015
Rantala, Marcus 72. Katainen 5.7.2012 - 24.6.2014
Medhjälpare Regering Tid
Sandelin, Silja 73. Stubb 16.3.2015 - 29.5.2015
Brännkärr, Malin 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Gayer, Patrik 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015
Gustafsson, Åsa 73. Stubb 24.6.2014 - 15.3.2015
Brännkärr, Malin 72. Katainen 1.4.2014 - 24.6.2014
Kapténs, Gun 72. Katainen 6.8.2012 - 1.4.2014
Gayer, Patrik 72. Katainen 5.7.2012 - 24.6.2014

28.11.2021 10.54. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning