Uppgifter om ministern

Wiherheimo, Toivo Antero

1546

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 13.7.1898 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Handels- och industriminister Kokoomus 623
47. Karjalainen
13.4.1962 - 18.12.1963 Handels- och industriminister Kokoomus 615
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Försvarsminister Kokoomus 138
29.8.1958 - 13.1.1959 Minister i handels och industriministeriet Kokoomus 138
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Minister i handels och industriministeriet Kokoomus 170
Tillsammans 1546

27.5.2019 11.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning