Uppgifter om ministern

Rehn, Olli

581

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 31.3.1962 Mikkeli

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
74. Sipilä
29.5.2015 - 29.12.2016 Näringsminister Keskusta 581
Tillsammans 581

Arbetat som medhjälpare

Arbetat som minister Minister
69. Vanhanen
1.11.2003 - 11.7.2004 Vanhanen, Matti Taneli
65. Aho
11.5.1992 - 14.3.1993 Aho, Esko Tapani

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Secretary of State Regering Tid
Partanen, Jari 74. Sipilä 17.6.2015 - 29.12.2016
Medhjälpare Regering Tid
Väänänen, Hannu 74. Sipilä 1.7.2015 - 29.12.2016
Rajala, Markku 74. Sipilä 4.6.2015 - 29.12.2016
Ranta, Jannika 74. Sipilä 2.6.2015 - 29.12.2016

24.3.2019 11.19. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning