Uppgifter om ministern

Witting, Rolf Johan

2509

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 30.9.1879 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Minister för utrikesärendena RKP 791
24. Ryti II
27.3.1940 - 4.1.1941 Minister för utrikesärendena RKP 284
20. Kivimäki
30.12.1933 - 28.2.1936 Biträdande utrikesminister RKP 791
21.4.1933 - 28.2.1936 Biträdande finansminister RKP 1044
18. Svinhufvud II
4.7.1930 - 21.3.1931 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena RKP 261
11. Ingman II
22.11.1924 - 31.3.1925 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena RKP 130
Tillsammans 2509

28.11.2021 9.52. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning